D7M-HM22PX01 Sprecher + Schuh Selector Switches
Part#:D7M-HM22PX01
Alt. Part#:5300100024
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Selector Switches
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh D7M-HM22PX01 - D7 22mm Selector Switch, Non-Illuminated, Metal, 2 Position Maintained Long Knob, Black w/White Insert, Plastic Latch, 1NC Standard, UL Type 4/13, IP66
Product Details
- Terminal Type Screw - Standard
- NEMA Rating Type 4/13, IP66
- Color Black w/White Insert
- Weight 999 g
- Approvals UL, CSA, CCC, CE
- CSA Certification YES
- UL Certification YES
- CE Certification YES
- Mounting Plastic Latch
- Function Selector Switch, Non-Illuminated
- Contacts 1NC
- Panel hole diameter 22.5 mm
- Bezel Type Metal
- Operator Type 2 Position Maintained Long Knob
- Series D7M
Product condition
New Factory Sealed
D7M-HM22PX01 Related Documents
Manufacturer warranty
D7M-HM22PX01 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of D7M-HM22PX01?
Out if stock but available for backorder.