CX7-9E-10-24E-AS6.3A-A10-PJ0 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9E-10-24E-AS6.3A-A10-PJ0
Alt. Part#:PN-582869
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9E-10-24E-AS6.3A-A10-PJ0 - CX7 KWIKstarter Type E/F, 9A, Frame C Standard Capacity, 4.0-6.3 Amps, 9A Magnetic Trip, 24V DC Elec. Coil, 1 HP 200V / 1.5 HP 230V / 3 HP 460V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Red/Yel Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- Type Enclosed
- Weight 1800 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 24 VDC
- HP @ 3 Phase 1 HP@200V / 1.5 HP@230V / 3 HP @460V
- Overload Current 4.0-6.3 A
- Control Type Red/Yel Off-On
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 9 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CX7-9E-10-24E-AS6.3A-A10-PJ0 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9E-10-24E-AS6.3A-A10-PJ0 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9E-10-24E-AS6.3A-A10-PJ0?
Out if stock but available for backorder.