CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0
Alt. Part#:5300103061
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0 - CX7 KWIKstarter Type E/F, 9A, Frame C Standard Capacity, 0.63-1.0 Amps, 9A Magnetic Trip, 24V DC Elec. Coil, 0.5 HP 460V / 0.5 HP 575V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- UL Certification YES
- Coil Voltage 24 VDC
- HP @ 3 Phase 0.5 HP @460V / 0.5 HP@575V
- Overload Current 0.63-1.0 A
- Control Type Black Off-On
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 9 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9E-10-24E-AS1.0A-A10-PG0?
Out if stock but available for backorder.