CX7-9-10-600-AS4.0A-A10-PG4U-9 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-600-AS4.0A-A10-PG4U-9
Alt. Part#:5300104976
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-600-AS4.0A-A10-PG4U-9 - CX7 KWIKstarter Type E/F, 9A, Frame C Standard Capacity, 2.5-4.0 Amps, 9A Magnetic Trip, 550V 50Hz / 600V 60Hz AC, 0.75 HP 200V / 0.75 HP 230V / 2 HP 460V / 3 HP 575V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On, I-O Multi-PB
- UL Certification YES
- Coil Voltage 550V / 600 VAC
- HP @ 3 Phase 0.75 HP@200V / 0.75 HP@230V / 2 HP @460V / 3 HP@575V
- Overload Current 2.5-4.0 A
- Control Type Black Off-On, I-O Multi-PB
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 9 A
New Factory Sealed
CX7-9-10-600-AS4.0A-A10-PG4U-9 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-600-AS4.0A-A10-PG4U-9 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-600-AS4.0A-A10-PG4U-9?
Out if stock but available for backorder.