CX7-9-10-480-AH4A-S11-EZ-UA480 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-480-AH4A-S11-EZ-UA480
Alt. Part#:CX79480AH4EZUA4
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-480-AH4A-S11-EZ-UA480 - CX7 Explosion Proof Combination Controller, 9A, Frame D High Capacity, 2.5-4.0 Amps, 9A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 0.75 HP 200V / 0.75 HP 230V / 2 HP 460V / 3 HP 575V, NEMA Type 4/4X/7/9 , Black Off-On, Undervoltage
Product Details
- NEMA Rating Type 4/4X/7/9
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 0.75 HP@200V / 0.75 HP@230V / 2 HP @460V / 3 HP@575V
- Overload Current 2.5-4.0 A
- Control Type Black Off-On, Undervoltage
- Function Explosion Proof Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 9 A
- Explosion Proof YES
- Enclosure NEMA Type 4/4X/7/9
- Series CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-9-10-480-AH4A-S11-EZ-UA480 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-480-AH4A-S11-EZ-UA480 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-480-AH4A-S11-EZ-UA480?
Out if stock but available for backorder.