CX7-9-10-24Z-AH6.3A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-24Z-AH6.3A-A10-WG
Alt. Part#:CX7924ZAH6.3WG
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-24Z-AH6.3A-A10-WG - CX7 Enclosed Combination Controller, 9A, Frame D High Capacity, 4.0-6.3 Amps, 9A Magnetic Trip, 24V 50Hz / 24V 60Hz AC, 1 HP 200V / 1.5 HP 230V / 3 HP 460V / 5 HP 575V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- UL Certification YES
- Coil Voltage 24 VAC
- HP @ 3 Phase 1 HP@200V / 1.5 HP@230V / 3 HP @460V / 5 HP@575V
- Overload Current 4.0-6.3 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 9 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CX7-9-10-24Z-AH6.3A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-24Z-AH6.3A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-24Z-AH6.3A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.