CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-PG7 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-PG7
Alt. Part#:5300104699
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-PG7 - CX7 KWIKstarter Type E/F, 9A, Frame C Standard Capacity, 4.0-6.3 Amps, 88A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 1 HP 200V / 1.5 HP 230V / 3 HP 460V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On/HOA SS
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 1 HP@200V / 1.5 HP@230V / 3 HP @460V
- Overload Current 4.0-6.3 A
- Control Type Black Off-On/HOA SS
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 88 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-PG7 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-PG7 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-120-AS6.3A-A10-PG7?
Out if stock but available for backorder.