CX7-9-10-120-AS4A-A10-EZ Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-120-AS4A-A10-EZ
Alt. Part#:CX79120AS4EZ
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-120-AS4A-A10-EZ - CX7 Explosion Proof Combination Controller, 9A, Frame C Standard Capacity, 2.5-4.0 Amps, 52A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 0.75 HP 200V / 0.75 HP 230V / 2 HP 460V / 3 HP 575V, NEMA Type 4/4X/7/9 , Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/4X/7/9
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 0.75 HP@200V / 0.75 HP@230V / 2 HP @460V / 3 HP@575V
- Overload Current 2.5-4.0 A
- Control Type Black Off-On
- Function Explosion Proof Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 52 A
- Explosion Proof YES
- Enclosure NEMA Type 4/4X/7/9
New Factory Sealed
CX7-9-10-120-AS4A-A10-EZ Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-120-AS4A-A10-EZ Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-120-AS4A-A10-EZ?
Out if stock but available for backorder.