CX7-9-10-120-AS4.0A-A10-PG1R Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-120-AS4.0A-A10-PG1R
Alt. Part#:5300103354
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-120-AS4.0A-A10-PG1R - CX7 KWIKstarter Type E/F, 9A, Frame C Standard Capacity, 2.5-4.0 Amps, 52A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 0.75 HP 200V / 0.75 HP 230V / 2 HP 460V / 3 HP 575V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On, Light
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 0.75 HP@200V / 0.75 HP@230V / 2 HP @460V / 3 HP@575V
- Overload Current 2.5-4.0 A
- Control Type Black Off-On, Light
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 52 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CX7-9-10-120-AS4.0A-A10-PG1R Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-120-AS4.0A-A10-PG1R Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-120-AS4.0A-A10-PG1R?
Out if stock but available for backorder.