CX7-9-10-120-AS2.5A-A20-PG1G7 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-120-AS2.5A-A20-PG1G7
Alt. Part#:PN-572154
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-120-AS2.5A-A20-PG1G7 - CX7 KWIKstarter Type E/F, 9A, Frame C Standard Capacity, 1.6-2.5 Amps, 35A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 0.5 HP 200V / 0.5 HP 230V / 1 HP 460V / 1.5 HP 575V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On/Light/HOA SS
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- Type Enclosed
- Weight 970 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 0.5 HP@200V / 0.5 HP@230V / 1 HP @460V / 1.5 HP@575V
- Overload Current 1.6-2.5 A
- Control Type Black Off-On/Light/HOA SS
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 35 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
- Series CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-9-10-120-AS2.5A-A20-PG1G7 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-120-AS2.5A-A20-PG1G7 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-120-AS2.5A-A20-PG1G7?
Out if stock but available for backorder.