CX7-9-10-120-AS1.0A-A11-PJ1G Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-120-AS1.0A-A11-PJ1G
Alt. Part#:5300103865
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-120-AS1.0A-A11-PJ1G - CX7 KWIKstarter Type E/F, 9A, Frame C Standard Capacity, 0.63-1.0 Amps, 14A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 0.5 HP 460V / 0.5 HP 575V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Red/Yel Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 0.5 HP @460V / 0.5 HP@575V
- Overload Current 0.63-1.0 A
- Control Type Red/Yel Off-On
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 14 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CX7-9-10-120-AS1.0A-A11-PJ1G Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-120-AS1.0A-A11-PJ1G Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-120-AS1.0A-A11-PJ1G?
Out if stock but available for backorder.