CX7-9-10-120-AS0.25A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-120-AS0.25A-A10-WG
Alt. Part#:CX79120AS0.25WG
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-120-AS0.25A-A10-WG - CX7 Enclosed Combination Controller, 9A, Frame C Standard Capacity, 0.16-0.25 Amps, 3.5A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- Coil Voltage 110/120 VAC
- Overload Current 0.16-0.25 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 3.5 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CX7-9-10-120-AS0.25A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-120-AS0.25A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-120-AS0.25A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.