CX7-9-10-120-AS0.16A-A10-PG3U Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-9-10-120-AS0.16A-A10-PG3U
Alt. Part#:5300101488
Product description
Sprecher + Schuh CX7-9-10-120-AS0.16A-A10-PG3U - CX7 KWIKstarter Type E/F, 9A, Frame C Standard Capacity, 0.10-0.16 Amps, 2.2A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- Coil Voltage 110/120 VAC
- Overload Current 0.10-0.16 A
- Control Type Black Off-On
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 2.2 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CX7-9-10-120-AS0.16A-A10-PG3U Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-9-10-120-AS0.16A-A10-PG3U Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-9-10-120-AS0.16A-A10-PG3U?
Out if stock but available for backorder.