CX7-43-10-480-AH45A-AS11-EZ3 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-43-10-480-AH45A-AS11-EZ3
Alt. Part#:5300100916
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-43-10-480-AH45A-AS11-EZ3 - CX7 Explosion Proof Combination Controller, 43A, Frame D High Capacity, 32-45 Amps, 43A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 10 HP 200V / 15 HP 230V / 30 HP 460V, NEMA Type 4/4X/7/9 , Black Off-On, Start-Stop PB
Product Details
- NEMA Rating Type 4/4X/7/9
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 10 HP@200V / 15 HP@230V / 30 HP @460V
- Overload Current 32-45 A
- Control Type Black Off-On, Start-Stop PB
- Function Explosion Proof Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 43 A
- Explosion Proof YES
- Enclosure NEMA Type 4/4X/7/9
- Series CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-43-10-480-AH45A-AS11-EZ3 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-43-10-480-AH45A-AS11-EZ3 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-43-10-480-AH45A-AS11-EZ3?
Out if stock but available for backorder.