CX7-37-10-480-AH45A-A10-EZ3 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-37-10-480-AH45A-A10-EZ3
Alt. Part#:5300101098
Product description
Sprecher + Schuh CX7-37-10-480-AH45A-A10-EZ3 - CX7 Explosion Proof Combination Controller, 37A, Frame D High Capacity, 32-45 Amps, 37A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 10 HP 200V / 10 HP 230V / 25 HP 460V, NEMA Type 4/4X/7/9 , Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/4X/7/9
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 10 HP@200V / 10 HP@230V / 25 HP @460V
- Overload Current 32-45 A
- Control Type Black Off-On
- Function Explosion Proof Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 37 A
- Explosion Proof YES
- Enclosure NEMA Type 4/4X/7/9
New Factory Sealed
CX7-37-10-480-AH45A-A10-EZ3 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-37-10-480-AH45A-A10-EZ3 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-37-10-480-AH45A-A10-EZ3?
Out if stock but available for backorder.