CX7-37-10-120-AH45A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-37-10-120-AH45A-A10-WG
Alt. Part#:CX737120AH45WG
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-37-10-120-AH45A-A10-WG - CX7 Enclosed Combination Controller, 37A, Frame D High Capacity, 32-45 Amps, 37A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 10 HP 200V / 10 HP 230V / 25 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 10 HP@200V / 10 HP@230V / 25 HP @460V
- Overload Current 32-45 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 37 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
- Series CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-37-10-120-AH45A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-37-10-120-AH45A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-37-10-120-AH45A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.