CX7-30-10-XC-AH32A-A10-WG7 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-30-10-XC-AH32A-A10-WG7
Alt. Part#:CX730XCAH32AWG7
Product description
Sprecher + Schuh CX7-30-10-XC-AH32A-A10-WG7 - CX7 Enclosed Combination Controller, 30A, Frame D High Capacity, 26.5-32 Amps, 30A Magnetic Trip, CPT 480/120V (50/60Hz) AC, 7.5 HP 200V / 10 HP 230V / 20 HP 460V / 25 HP 575V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On/ HOA SS
- UL Certification YES
- Coil Voltage 480/120 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@200V / 10 HP@230V / 20 HP @460V / 25 HP@575V
- Overload Current 26.5-32 A
- Control Type Black Off-On/ HOA SS
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 30 A
New Factory Sealed
CX7-30-10-XC-AH32A-A10-WG7 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-30-10-XC-AH32A-A10-WG7 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-30-10-XC-AH32A-A10-WG7?
Out if stock but available for backorder.