CX7-30-10-24Z-AH20A-A10-WG Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-30-10-24Z-AH20A-A10-WG
Alt. Part#:CX73024ZAH20AWG
Product description
Sprecher + Schuh CX7-30-10-24Z-AH20A-A10-WG - CX7 Enclosed Combination Controller, 30A, Frame D High Capacity, 14.5-20 Amps, 30A Magnetic Trip, 24V 50Hz / 24V 60Hz AC, 5 HP 200V / 7.5 HP 230V / 15 HP 460V / 20 HP 575V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- UL Certification YES
- Coil Voltage 24 VAC
- HP @ 3 Phase 5 HP@200V / 7.5 HP@230V / 15 HP @460V / 20 HP@575V
- Overload Current 14.5-20 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 30 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CX7-30-10-24Z-AH20A-A10-WG Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-30-10-24Z-AH20A-A10-WG Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-30-10-24Z-AH20A-A10-WG?
Out if stock but available for backorder.