CX7-30-10-120-AH32A-A10-EZ Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-30-10-120-AH32A-A10-EZ
Alt. Part#:CX730120AH32AEZ
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-30-10-120-AH32A-A10-EZ - CX7 Explosion Proof Combination Controller, 30A, Frame D High Capacity, 26.5-32 Amps, 30A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 7.5 HP 200V / 10 HP 230V / 20 HP 460V / 25 HP 575V, NEMA Type 4/4X/7/9 , Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 4/4X/7/9
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 7.5 HP@200V / 10 HP@230V / 20 HP @460V / 25 HP@575V
- Overload Current 26.5-32 A
- Control Type Black Off-On
- Function Explosion Proof Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 30 A
- Explosion Proof YES
- Enclosure NEMA Type 4/4X/7/9
- Series CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-30-10-120-AH32A-A10-EZ Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-30-10-120-AH32A-A10-EZ Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-30-10-120-AH32A-A10-EZ?
Out if stock but available for backorder.