CX7-23-10-480-AH25A-AS11-WG3U Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-23-10-480-AH25A-AS11-WG3U
Alt. Part#:5300103479
Manufacturer:Sprecher + Schuh
Category:Combination Motor Starters
Product Lifecycle:Active
Product description
Sprecher + Schuh CX7-23-10-480-AH25A-AS11-WG3U - CX7 Enclosed Combination Controller, 23A, Frame D High Capacity, 18-25 Amps, 23A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 5 HP 200V / 7.5 HP 230V / 15 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On, Start-Stop Multi-PB, 1NC Aux
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- Type Enclosed
- Weight 999 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 5 HP@200V / 7.5 HP@230V / 15 HP @460V
- Overload Current 18-25 A
- Control Type Black Off-On, Start-Stop Multi-PB, 1NC Aux
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 23 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
- Series CX7
Product condition
New Factory Sealed
CX7-23-10-480-AH25A-AS11-WG3U Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-23-10-480-AH25A-AS11-WG3U Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-23-10-480-AH25A-AS11-WG3U?
Out if stock but available for backorder.