CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0
Alt. Part#:PN-566039
Product description
Sprecher + Schuh CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0 - CX7 KWIKstarter Type E/F, 16A, Frame C Standard Capacity, 10-16 Amps, 224A Magnetic Trip, 24V DC Elec. Coil, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Black Off-On
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- Type Enclosed
- Weight 2270 g
- Approvals UL508
- UL Certification YES
- Coil Voltage 24 VDC
- HP @ 3 Phase 3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V
- Overload Current 10-16 A
- Control Type Black Off-On
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 224 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-16E-10-24E-AS16A-A10-PG0?
Out if stock but available for backorder.