CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG3U Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG3U
Alt. Part#:CX716XCAS16WG3
Product description
Sprecher + Schuh CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG3U - CX7 Enclosed Combination Controller, 16A, Frame C Standard Capacity, 10-16 Amps, 224A Magnetic Trip, CPT 480/120V (50/60Hz) AC, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On, Start-Stop Multi-PB
- UL Certification YES
- Coil Voltage 480/120 VAC
- HP @ 3 Phase 3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V
- Overload Current 10-16 A
- Control Type Black Off-On, Start-Stop Multi-PB
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 224 A
New Factory Sealed
CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG3U Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG3U Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-16-10-XC-AS16A-A10-WG3U?
Out if stock but available for backorder.