CX7-16-10-480-AS16A-AS11-EZ3 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-16-10-480-AS16A-AS11-EZ3
Alt. Part#:CX716480AS16-02
Product description
Sprecher + Schuh CX7-16-10-480-AS16A-AS11-EZ3 - CX7 Explosion Proof Combination Controller, 16A, Frame C Standard Capacity, 10-16 Amps, 224A Magnetic Trip, 440V 50Hz / 480V 60Hz AC, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V, NEMA Type 4/4X/7/9 , Black Off-On, Start-Stop PB
Product Details
- NEMA Rating Type 4/4X/7/9
- UL Certification YES
- Coil Voltage 440/ 480 VAC
- HP @ 3 Phase 3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V
- Overload Current 10-16 A
- Control Type Black Off-On, Start-Stop PB
- Function Explosion Proof Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 224 A
- Explosion Proof YES
- Enclosure NEMA Type 4/4X/7/9
New Factory Sealed
CX7-16-10-480-AS16A-AS11-EZ3 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-16-10-480-AS16A-AS11-EZ3 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-16-10-480-AS16A-AS11-EZ3?
Out if stock but available for backorder.