CX7-16-10-24Z-AS16A-A10-WJ16 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-16-10-24Z-AS16A-A10-WJ16
Alt. Part#:5300104346
Product description
Sprecher + Schuh CX7-16-10-24Z-AS16A-A10-WJ16 - CX7 Enclosed Combination Controller, 16A, Frame C Standard Capacity, 10-16 Amps, 224A Magnetic Trip, 24V 50Hz / 24V 60Hz AC, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Red/Yel Off-On/Light/Off-On SS
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- UL Certification YES
- Coil Voltage 24 VAC
- HP @ 3 Phase 3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V
- Overload Current 10-16 A
- Control Type Red/Yel Off-On/Light/Off-On SS
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 224 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CX7-16-10-24Z-AS16A-A10-WJ16 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-16-10-24Z-AS16A-A10-WJ16 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-16-10-24Z-AS16A-A10-WJ16?
Out if stock but available for backorder.