CX7-16-10-120-AH16A-A10-PJ7 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-16-10-120-AH16A-A10-PJ7
Alt. Part#:5300103097
Product description
Sprecher + Schuh CX7-16-10-120-AH16A-A10-PJ7 - CX7 KWIKstarter Type E/F, 16A, Frame D High Capacity, 10-16 Amps, 208A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 3 HP 200V / 5 HP 230V / 10 HP 460V / 10 HP 575V, Non-Metallic Type 1/12K/IP66, Red/Yel Off-On/HOA SS
Product Details
- NEMA Rating Type 1/12K/IP66
- Material Non-Metallic
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 3 HP@200V / 5 HP@230V / 10 HP @460V / 10 HP@575V
- Overload Current 10-16 A
- Control Type Red/Yel Off-On/HOA SS
- Function KWIKstarter Type E/F
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 208 A
- Enclosure Non-Metallic Type 1/12K/IP66
New Factory Sealed
CX7-16-10-120-AH16A-A10-PJ7 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-16-10-120-AH16A-A10-PJ7 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-16-10-120-AH16A-A10-PJ7?
Out if stock but available for backorder.