CX7-12-10-XD-AH10A-A10-WG3U Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-12-10-XD-AH10A-A10-WG3U
Alt. Part#:5300102258
Product description
Sprecher + Schuh CX7-12-10-XD-AH10A-A10-WG3U - CX7 Enclosed Combination Controller, 12A, Frame D High Capacity, 6.3-10 Amps, 12A Magnetic Trip, CPT 575/120V (50/60Hz) AC, 2 HP 200V / 2 HP 230V / 5 HP 460V / 7.5 HP 575V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
- UL Certification YES
- Coil Voltage 575/120 VAC
- HP @ 3 Phase 2 HP@200V / 2 HP@230V / 5 HP @460V / 7.5 HP@575V
- Overload Current 6.3-10 A
- Control Type Black Off-On
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size D
- Breaking Capacity High Capacity
- Magnetic Trip 12 A
New Factory Sealed
CX7-12-10-XD-AH10A-A10-WG3U Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-12-10-XD-AH10A-A10-WG3U Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-12-10-XD-AH10A-A10-WG3U?
Out if stock but available for backorder.