CX7-12-10-XA-AS10A-A10-WG17S22 Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-12-10-XA-AS10A-A10-WG17S22
Alt. Part#:5300103748
Product description
Sprecher + Schuh CX7-12-10-XA-AS10A-A10-WG17S22 - CX7 Enclosed Combination Controller, 12A, Frame C Standard Capacity, 6.3-10 Amps, 12A Magnetic Trip, CPT 208/120V (50/60Hz) AC, 2 HP 200V / 2 HP 230V / 5 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On
- UL Certification YES
- Coil Voltage 208/120 VAC
- HP @ 3 Phase 2 HP@200V / 2 HP@230V / 5 HP @460V
- Overload Current 6.3-10 A
- Control Type Black Off-On
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 12 A
New Factory Sealed
CX7-12-10-XA-AS10A-A10-WG17S22 Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-12-10-XA-AS10A-A10-WG17S22 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-12-10-XA-AS10A-A10-WG17S22?
Out if stock but available for backorder.