CX7-12-10-600-AS10A-AS11-WG3U Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-12-10-600-AS10A-AS11-WG3U
Alt. Part#:5300101711
Product description
Sprecher + Schuh CX7-12-10-600-AS10A-AS11-WG3U - CX7 Enclosed Combination Controller, 12A, Frame C Standard Capacity, 6.3-10 Amps, 12A Magnetic Trip, 550V 50Hz / 600V 60Hz AC, 2 HP 200V / 2 HP 230V / 5 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On, Start-Stop Multi-PB, 1NC Aux
- UL Certification YES
- Coil Voltage 550V / 600 VAC
- HP @ 3 Phase 2 HP@200V / 2 HP@230V / 5 HP @460V
- Overload Current 6.3-10 A
- Control Type Black Off-On, Start-Stop Multi-PB, 1NC Aux
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 12 A
New Factory Sealed
CX7-12-10-600-AS10A-AS11-WG3U Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-12-10-600-AS10A-AS11-WG3U Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-12-10-600-AS10A-AS11-WG3U?
Out if stock but available for backorder.