CX7-12-10-120-AS10A-A10-WG13U Sprecher + Schuh Combination Motor Starters
Part#:CX7-12-10-120-AS10A-A10-WG13U
Alt. Part#:CX712120AS1WG13
Product description
Sprecher + Schuh CX7-12-10-120-AS10A-A10-WG13U - CX7 Enclosed Combination Controller, 12A, Frame C Standard Capacity, 6.3-10 Amps, 12A Magnetic Trip, 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 2 HP 200V / 2 HP 230V / 5 HP 460V, Painted Steel Type 4/12, Black Off-On, Light/Start-Stop Multi-PB
Product Details
- NEMA Rating Type 4/12
- Material Painted Steel
- UL Certification YES
- Coil Voltage 110/120 VAC
- HP @ 3 Phase 2 HP@200V / 2 HP@230V / 5 HP @460V
- Overload Current 6.3-10 A
- Control Type Black Off-On, Light/Start-Stop Multi-PB
- Function Enclosed Combination Controller
- Frame Size C
- Breaking Capacity Standard Capacity
- Magnetic Trip 12 A
- Enclosure Painted Steel Type 4/12
New Factory Sealed
CX7-12-10-120-AS10A-A10-WG13U Related Documents
Manufacturer warranty
CX7-12-10-120-AS10A-A10-WG13U Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CX7-12-10-120-AS10A-A10-WG13U?
Out if stock but available for backorder.