CNX-209-01-120 Sprecher + Schuh Contactors
Part#:CNX-209-01-120
Alt. Part#:CNX-209-01-120
Product description
Sprecher + Schuh CNX-209-01-120 - CNX Contactor Special Purpose, 40A FLA/50A Res., 110V 50Hz / 120V 60Hz AC, 1NC
Product Details
- Number of Poles 3 Pole
- Weight 999 g
- Current (AC-1) 50 A
- Current (AC-3) 40 A
- HP @ 1 Phase 3 HP@115V / 5 HP@230V
- HP @ 3 Phase 10 HP@200V / 10 HP@230V / 25 HP@460V / 25 HP@575V
New Factory Sealed
CNX-209-01-120 Related Documents
Manufacturer warranty
CNX-209-01-120 Sprecher + Schuh
FAQ
What is the price of CNX-209-01-120?
Out if stock but available for backorder.