HG-C1100-P Panasonic Industrial Automation Components
Part#:HG-C1100-P
Manufacturer:Panasonic
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Panasonic HG-C1100-P is a micro-laser (Class 2) distance triangulation sensor/transmitter designed for precise distance measurement with a center at 100mm. It features a red light with a wavelength of 655 nm and a beam diameter of 120µm (0.12mm). The sensor is housed in a die-cast aluminium casing and comes pre-wired with a 2m 5-core composite cable with bare end flying leads for connectivity. It operates within an ambient air temperature range of -10 to +45 °C and offers a degree of protection rated at IP67. The HG-C1100-P is equipped with one analog output (0-5Vdc / 4-20mA), one digital input (24Vdc PNP external input), and one digital output (24Vdc PNP open-collector), supporting a sensing distance between 6.5cm and 13.5cm (65mm-135mm). It has a measurement accuracy with 70µm repeatability and consumes current at a rate of 40mA / 0.04 A at 24Vdc or 65mA / 0.065 A at 12Vdc.
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
HG-C1100-P Panasonic
FAQ
What is the price of HG-C1100-P?
Out if stock but available for backorder.