FP-PS24-024E Panasonic Industrial Automation Components
FP-PS24-024E on Applied Automation
Panasonic
Part#:FP-PS24-024E
Manufacturer:Panasonic
Category:Industrial Automation Components
Product Lifecycle:Active
Product description
Panasonic FP-PS24-024E is a power supply unit designed for DIN Rail mounting, featuring a primary input voltage range of 100Vac to 240Vac and providing two secondary outputs of 24V DC at 1A each. This 24W power supply unit is equipped with short-circuit protection to ensure stable operation.
Product condition
New Factory Sealed
Manufacturer warranty
FP-PS24-024E Panasonic
Your price can be lower.
Log in or Create account to check your discount
This part can be ordered
Select Qty:
Fast Shipping & Delivery
We deliver nationwide and international
Secure Payment Processing
Your Safety, Our Priority.
Warranty
Manufacturer warranty
Responsive Customer Support
Got Questions? We've Got Answers!
Need more details?
Feel free to chat with us
About the manufacturer
Panasonic
Recently viewed products
Relevant products
FAQ
What is the price of FP-PS24-024E?
Out if stock but available for backorder.